Trump Towers Kule:1 Kat:18

Şişli / İstanbul / Türkiye

Fiyat aralığı: itibaren için

Listeleri Karşılaştır

Avrupa’nın tam ortasında, Avrupa’nın en genç ülkesi konumdaki Montenegro, Adriyatik sahillerinin en güzel coğrafyasında 320 km kıyı şeridine sahip bir ülkedir. Nüfusu 684.736, yüzölçümü 13.812 km2. Başkenti Podgorica’dır.

Montenegro’nun tarihi VII. yüzyıla dayanmaktadır. Osmanlı döneminde hareketliliklere sahne olan Montenegro, Osmanlı döneminde özerk yapıya kavuşmuştur. 2006 yıllında bağımsız ülke olan Montenegro, 2017 yılında NATO’ya katılmıştır.

Avrupa ülkelerine göre yaşam maliyetleri çok düşük olan Montenegro’da bu maliyetler kış aylarında daha da düşmektedir. Montenegro’da yaşam standartlarını yükselten etkenlerden biri de sağlık imkânlarıdır. Gelişmiş sağlık hizmetleri bulunan Montenegro’da Akdeniz ve Ege mutfağı yanında Avrupa ve Dünya mutfaklarının en güzel lezzetlerini bulmak mümkün. Gelişmiş ulaşım ağı da hem yurt dışı hem de yurt içi seyahatleri kolaylaştırmaktadır.

Doğa turizmi ile öne çıkan Montenegro, 150 den fazla dağı, gölleri ve farklı coğrafi alanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Zengin biyolojik çeşitliliğe de sahip olan Montenegro, Unesco korumasında olan liman şehri Kotor, kayak merkezi, deniz turizmi ve doğa turizmi seçenekleriyle keyifli ve huzurlu bir tatil ortamı sunuyor. Yelken, dalış, bisiklet, tırmanış, rüzgar sörfü ve kayak gibi spor dalları da yapılmaktadır. Yeşilin, turkuazın ve mavinin her tonunun bulunduğu Montengro, doğa, deniz, kültür ve din turizmi konseptleri de sunuyor.

Özel ve devlet kurumları olarak eğitimin sağlandığı Montenegro, her dalda eğitim sağlayarak uzmanlaşmaya önem vermektedir. Yabancılar için İngilizce eğitim veren kurumlar da bulunmaktadır. İngilizce yanında İspanyolca, Rusça ve Sırpça gibi dillerde de eğitim verilmektedir. Üniversite öncesi 12 yıl eğitim verilmektedir. Uluslararası eğitim standartlarını uygulayan üniversiteler mevcuttur.

Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında çok düşük vergi oranlarına sahip olan Montenegro’da kurumlar vergisi %9, KDV de %7-17 arasındadır. Yabancı yatırımcılara çok cazip teşvikler sunan Montengro, indirim, muafiyet ve teşvik programları uygulamaktadır.

Çok düşük suç oranlarının olduğu Montenegro, dünyanın suç oranı en düşük ülkeleri listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

NEDEN MONTENEGRO?

  • Avrupa’nın en genç ülkesi
  • Vergi cenneti standartlarında ekonomik yükümlülükler
  • Gelişmiş hava yolu ulaşımı ağı
  • Yılda 240 güneşli gün
  • Korunaklı doğal alanlar
  • Çok sayıda milli park
  • Unesco koruması altında sit alanları
  • Zengin biyolojik çeşitlilik
  • Yılda 2.5 milyon turist kapasitesi
  • Zengin mutfak kültürü
WhatsApp chat